...že sme nad mieru, nad (svoju) silu boli preťažení,
    takže sme si zúfali aj nad životom.

2. Kor. 1,8

Všetko, čo ste chceli vedieť o psychoterapii a báli ste sa spýtať

Parafrázou známeho filmu Woodyho Allena som chcela iba upútať. Žiadne ďalšie paralely v tom nehľadajte. Woody Allen urobil komický film na základe nudných otázok jednej knihy. Ja by som chcela na zaujímavé otázky podať zrozumiteľné odpovede.
Ako psychoterapeutka viem, že psychoterapia pomáha a že ľudí, ktorí by ju potrebovali, je veľa. Ako ale napísať taký článok? Sú toto zaujímavé otázky so zrozumiteľnými odpoveďami?

Ako si mám vybrať medzi psychoterapeutmi toho správneho?

Môžete sa spýtať známych, alebo Vášho lekára, môžete si niečo vygoogliť. Preverte si na stránke Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti, či je človek, na ktorého máte odporúčanie v zozname. Do zoznamu sa dostanú iba tí, ktorí majú za sebou dlhodobé vzdelávanie a splnili náročné podmienky. Ak ale pri prvej návšteve zistíte, že vám nesedí, skúste sa obzrieť po niekom inom, v psychoterapii je vzťah medzi terapeutom a klientom veľmi dôležitý. Musí to byť človek, ktorému budete dôverovať.

Ako to prebieha na sedení to budem ležať na gauči?

Väčšina psychoterapeutov má kreslá :) Sedenie trvá zvyčajne 50 minút, ktoré obvykle prejdú rýchlo. Rozprávate o tom, čo vás ťaží a psychoterapeut na vaše rozprávanie reaguje otázkami, ktoré s problémom súvisia. Často pomáha samotné uvedomenie si týchto súvislostí. Problém síce ostáva, ale vaše nazeranie na problém sa zmení a už na vás nemá taký vplyv. Napr. ak sa vaša manželka rozhodne s vami rozviesť, nezmení sa to, že by s vami zostala pretože chodíte na psychoterapiu, ale to, že s tým dokážete žiť (tj. aj spať, pracovať a prežívať radosť).

Koľko to bude stáť?

Niektorí psychoterapeuti majú zmluvu so zdravotnými poisťovňami a môžu poskytovať služby aj zadarmo. Obvykle sa ale platí. Cena sa pohybuje od 15 do 30 Euro za jedno sedenie pre jednotlivca. Pre páry, rodiny je to viac, ak ide o skupinovú psychoterapiu, tak je zas cena nižšia. Veľa? Ak zvážite, koľko peňazí miniete na kozmetiku, kaderníka..., možno budete peniaze investované do terapie - rovnako ako to povedala jedna klientka – považovať za svoju najlepšiu životnú investíciu!

Ako dlho to bude trvať?

Tu je to rôzne. V závislosti od prístupu, aj od problému. Výnimočne stačí jediné stretnutie, častejšie ide o viac mesiacov, niekedy aj rokov.

Bude to bolieť?

Nie vždy. Ale niekedy áno. Uzdravovanie ide cez bolesť. Rana ani tak nebolí, keď sa vám stane úraz ako potom, keď sa hojí. Niekedy sa zhojí sama, ale inokedy potrebuje odborné ošetrenie, ak sa nelieči, hnisá a bolí. Podobne je to aj s ranou na duši.

Čo ak sa niekto o mojich problémoch dozvie?

Psychoterapeut je podobne ako lekár viazaný mlčanlivosťou. Ak sa nebojíte že o vašej chorobe porozpráva lekár, tak sa nebojte ani tu.

Aký je vlastne rozdiel medzi psychológom, psychiatrom a psychoterapeutom?

Skúsim to zjednodušiť, aby sa rozdiely zvýraznili, v skutočnosti to samozrejme takto striktné nie je. Psychológ pomocou testov zachytí problém, vie veľa o rozdieloch medzi normou a odchýlkami od nej. Psychiater predpisuje lieky, vie veľa o tom, ako to má v tele fungovať. Psychoterapeut hľadá a oživuje vlastné zdroje klienta a vie veľa o tom, ako sa to dá. Je to akoby ďalšia špecializácia, ktorú môžu mať aj sociálni pracovníci, špeciálni pedagógovia a pod.

Čo sa doma navarí, to nech sa doma zje!

Možno sa ostýchate navštíviť odborníka, pretože by ste mohli do vášho problému zatiahnuť aj iných členov rodiny a oni by si to nepriali. Vy ste si ale asi tiež nepriali mať problém. A ak doma zjete otrávené huby tak tiež vyhľadáte pomoc, nie?

Možno to niekomu pomôže, ale ja si svoje problémy zvládnem sám!

Aj keď von z problémov sa musíte dostať sami, psychoterapia Vám môže pomôcť objaviť v sebe novú silu, keď ste už unavení, nové spôsoby riešenia, keď máte pocit, že ste už všetko vyskúšali, nové nazeranie na problém, aj keď máte pocit, že o probléme už viete všetko.

Mne ale nič nepomôže!

Veriaci ľudia hovoria, že Boh nenaloží na nás viac, ako vládzeme uniesť. V psychoterapii veríme, že klient má v sebe zdroje, ktoré mu umožnia jeho problém zvládnuť. Nič nemôže nahradiť čo ste stratili, ale dá sa žiť aj s vedomím straty. Aj keď nie hneď a nie ľahko.

Vyskúšala som a nepomohlo mi to!

Dôvodov pre toto konštatovanie je viac, odporúčanie mám iba jedno. Nevzdávajte to, skúste znova.



Neviem, či sú toto všetky otázky o psychoterapii čo ste chceli vedieť a báli ste sa spýtať. Ak nie, položte svoju otázku vášmu psychoterapeutovi pri prvej návšteve :)

Tento (môj) text bol editorsky upravený a vyšiel v časpise  Nota Bene - pre ktorý bol aj napísaný - v apríli 2012
Madla Rjabininová
podpis